Warszawa, sierpień 2012 r. Tegoroczna, dwudziesta już edycja wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE odbyła się w dniach 24-26 sierpnia. Tradycyjnie w halach EXPO XXI, swoje ekspozycje prezentowali różni przedstawiciele agrobiznesu z dwunastu krajów. Jubileuszowej wystawie towarzyszyły konferencje branżowe, warsztaty projektowe, pokazy i wykłady dla zwiedzających.
Wyjątkowa nagroda - Specjalny Wawrzyn. |
Na tegorocznej wystawie zostaliśmy uhonorowani Specjalnym Wawrzynem. Nagroda ta, wręczana po raz pierwszy, została przyznana szkółce Clematis Sz.Marczyński W.Piotrowski s.j. za najatrakcyjniejsze stoisko pod względem marketingowym. Pomysł na takie wyróżnienie powstał w powiązaniu z organizowaną już szósty raz konferencją dla centrów ogrodniczych.
Laureata Specjalnego Wawrzyna wybierał niezależny ekspert, tegoroczny prelegent konferencji, Erwin Meier-Honegger, były przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych (IGCA). Pan Erwin Meier-Honegger jest właścicielem szwajcarskiego Meier Garden Center, które zostało uhonorowane międzynarodowymi nagrodami TASPO w kategorii "Niezależne centrum ogrodnicze roku 2011" oraz "Graines d'Or" dla "Najbardziej nowatorskiego centrum ogrodniczego roku 2011".
Otrzymaliśmy również Srebrnego Wawrzyna w konkursie wyróżniającym najatrakcyjniejsze stoiska roślinne. Nie braliśmy udziału w Konkursie Roślin Nowości 2012.
Ekspozycja szkółki Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski sp.j. została podzielona na kilka części tematycznych.
Pierwsza była szczególnie dedykowana dla projektantów. Pokazaliśmy zastosowanie pnączy w zieleni osiedlowej, w tym nasadzenia na dachach podziemnych garaży. Zielone dachy, jak nazywane są specjalne konstrukcje stropów z roślinnością, ale bez gruntu rodzimego, wymuszają na projektantach wyjątkową dbałość o dobór materiału roślinnego. W trudnych warunkach, gdzie miejsca jest wyjątkowo mało, a warstwa podłoża nie przekracza 20-30 cm, rośliny okrywowe doskonale zastępują trawniki, a pnącza stanowią jedyną alternatywę dla drzew. Pełnią również funkcję osłony przed wiatrem, kurzem i hałasem, a także maskują szpetne budowle jak np. wiaty śmietnikowe. Pnącza mają także inne walory – my pokazaliśmy dobór powojników o intensywnie pachnących kwiatach przy altanie wypoczynkowej.
Po drugiej stronie stoiska prezentowaliśmy ofertę dla centrów ogrodniczych z uwzględnieniem materiałów reklamowych. Dbałość o jakość naszych usług zilustrowaliśmy zdjęciem bryły korzeniowej u powojnika przeznaczonego do handlu oraz bezpiecznym sposobem pakowania roślin do transportu. Zaprezentowaliśmy przekrój oferty: rośliny okrywowe w pojemniku P9, standardowy produkt – pnącza w pojemniku C2 oraz duże okazy w pojemnikach C7,5, C10 i większych. Na ścianie zawisły nasze banery, a pod nimi ustawiliśmy rośliny na nich prezentowane - cieszące się ogromną popularnością pnącza lecznicze i aktinidie.
33 nowości wprowadzone tego lata można było oglądać tuż przy ladzie informacyjnej. Dużym powodzeniem cieszyły się jak zwykle powojniki wielkokwiatowe, a także Clematis fusca o intrygujących, brązowych kwiatach. Zainteresowanie wzbudziła również nowa odmiana bluszczu 'Białystok'.
Ulotka o Ludwiku Lawinie i glicynii jego imienia. |
Pierwszego dnia wystawy - w piątek 24.08 o godzinie 14.00, na naszym stoisku profesor Edward Bartman wraz z wnuczką Zuzanną Bartman uroczyście nadał imię glicynii kwiecistej pozyskanej z egzemplarza rosnącego w jego ursynowskim ogrodzie, a wyselekcjonowanego i podarowanego mu przez Ludwika Lawina. Ta wyjątkowa odmiana została rozmnożona i oznaczona jako 'B' przez Szczepana Marczyńskiego. Pod takim też oznaczeniem była, przez wiele lat, sprzedawana przez naszą szkółkę. Latem 2012 r. Szczepan Marczyński, postanowił nazwać ją 'Ludwik Lawin' i poprosił prof. Bartmana, aby dokonał ceremonii nadania imienia. Z tej okazji szkółka przygotowała barwną ulotkę zawierającą informację o życiu Ludwika Lawina oraz opis glicynii. W uroczystości nadania imienia wzięli udział pracownicy Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, znajomi pamiętający Ludwika Lawina oraz liczni goście wystawy. Obecna była prasa i telewizja.
W części stoiska, gdzie odbywała się uroczystość, zaprezentowaliśmy nowo nazwaną Wisteria floribunda 'Ludwik Lawin' oraz dziewięć innych glicynii i miletię (letnią glicynię) znajdujące się w sprzedaży. W przyszłym roku planujemy wprowadzić kolejne atrakcyjne odmiany.
Mgr inż. Ludwik Lawin (ur. 24.01.1908 r. w Łodzi, zm. 31.12.1984 r. w Warszawie) – jeden z twórców podstaw polskiej architektury krajobrazu. Wykształcenie średnie zdobył w Gimnazjum Humanistycznym im. Mikołaja Kopernika w Łodzi w 1930 r. Od 1934 do 1935 r. pracował jako wychowawca w Średniej Szkole Ogrodniczej w Kijanach k. Kubli. Studia na Wydziale Ogrodniczym SGGW w Warszawie rozpoczął w 1935. Ukończył je, po przerwach spowodowanych trudnościami finansowymi i wojną, 6 lipca 1950 r. uzyskując tytuł magistra nauk agrotechnicznych i inżyniera ogrodnika w Zakładzie Architektury i Parkoznawstwa w SGGW w Warszawie.
Od 1951 r. do przejścia na emeryturę w 1973 r. był pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Projektowania Terenów Zieleni w SGGW w Warszawie. W 1938 roku brał udział w XII Międzynarodowym Kongresie Ogrodniczym w Berlinie i Essen w Sekcji Kształtowania Terenów Zielonych i od tego roku prowadził prace projektowe. W 1940-1941 pracował jako instruktor w Wydziale Plantacji Miejskich w Warszawie. W latach 1945-1956, jednocześnie ze studiami i pracą na uczelni, pełnił funkcję zastępcy kierownika Wydziału Planowania Terenów Zieleni Stołecznej Rady Narodowej, pracował w Pracowni Architektoniczno-Urbanistycznej, w Centralnym Biurze Projektowym oraz Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego.
Ludwik Lawin ceniony był jako znawca i miłośnik zagadnień ekologicznych oraz cech plastycznych roślin. Specjalizował się w projektowaniu ogrodów i terenów zabaw dla dzieci i młodzieży, terenów sportowych, terenów przy obiektach służby zdrowia, ogrodów dydaktycznych i zieleni osiedli mieszkaniowych. Komponował układy i dobory roślinności w licznych opracowaniach. Projektował i realizował liczne ogrody przy domach jednorodzinnych. Miał duże osiągnięcia w dziedzinie fotografowania terenów zieleni ze szczególnym wyeksponowaniem cech plastycznych roślin.
Współuczestniczył między innymi przy projektowaniu:
Był członkiem Sekcji Architektury Krajobrazu SARP oraz Sekcji Dendrologicznej Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Brał udział, jako oficer, w kampanii wrześniowej w 1939 r. Podczas okupacji był więziony na Pawiaku i w latach 1941-1945 w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Był odznaczony Srebrnym Medalem Dziesięciolecia Polski Ludowej (1954r.) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (1973 r.)
Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy
Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.
Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.