Szczepan Marczyński prezentuje jedną z nowszych odmian aktinidii ostrolistnej o czerwonych owocach. SCARLET SEPTEMBER KIWI dojrzewa najwcześniej ze wszystkich odmian, bo od końca sierpnia i owocuje do połowy września.
Czytaj więcej: Actinidia - aktinidia ostrolistna SCARLET SEPTEMBER KIWI
VITIKIWI to ciekawa odmiana aktinidii ostrolistnej zawiązująca owoce bez zapylenia - są beznasienne. Stanowi alternatywę dla popularnych odmian samopylnych, jak np. 'Issai', ze względu na większe owoce, podwyższoną mrozoodporność i wcześniejszy termin dojrzewania owoców.
Aby jesienią uzyskać obfitość smacznych owoców mini kiwi własnej hodowli, należy rośliny aktinidii specjalnie prowadzić i przycinać. Zapraszamy do obejrzenia filmu o cięciu, w którym Szczepan Marczyński podpowiada jak to prawidłowo zrobić.
Film informuje o mrozoodpornych gatunkach i odmianach aktinidii (mini kiwi), które można uprawiać w klimacie umiarkowanym. W części 1 omówione są cechy aktinidii pstrolistnej (Actinidia kolomikta) i aktinidii ostrolistnej (Actinidia arguta) oraz ich odmian.
Film: Actinidia - gatunki, odmiany i zastosowanie mini kiwi - cz. 1
W drugiej części filmu o aktinidii Szczepan Marczyński pokazuje na konkretnych przykładach jak sadzić, w różny sposób przycinać i dalej prowadzić oraz pielęgnować aktinidie, z przykładami rozwiązań stosowanych na plantacjach.
Film: Actinidia - gatunki, odmiany i zastosowanie mini kiwi - cz. 2
Rośnie zainteresowanie aktinidią ostrolistną jako rośliną sadowniczą. Szkółkarz i znawca pnączy Szczepan Marczyński oraz właściciel jednej z pierwszych polskich plantacji mini kiwi Jacek Kostrzewa opowiadają o towarowej uprawie aktinidii.
W filmie omówiono wiosenną pielęgnację pnączy nie wymagających cięcia. Są to m.in. akebia (Akebia), kokornak (Aristolochia), cytryniec (Schisandra).
FILM: Akebia, kokornak, cytryniec - pnącza nie wymagające cięcia
Wczesną wiosną wykonuje się podstawowe cięcie powojników (Clematis), które decyduje o sukcesie w uprawie tych pięknych roślin. W filmie pokazano jak prawidłowo przycinać powojniki z różnych grup, aby rośliny zachwycały obfitym kwitnieniem.
Powojniki to w większości pnącza, które w naturze wspinają się po innych roślinach dążąc w kierunku słońca. W ogrodzie możemy wyeksponować te piękne rośliny na specjalnie przygotowanych dla nich konstrukcjach jak tyczki, obeliski, podpórki z wikliny lub prowadzić je po elementach małej architektury jak altany, bramki, pergole.
Szczepan Marczyński pokazuje gatunki i odmiany powojników, które nadają się na okrywy. W zależności od potrzeby, z powojników możemy stworzyć zarówno kolorowe kobierce między krzewami i bylinami w niedużym ogrodzie, jaki i duże, szczelne połacie w parkach i zieleni publicznej.
Nie każdy wie, że istnieją powojniki o wyjątkowo silnie i przyjemnie pachnących kwiatach. Dobrze jest je sadzić tam, gdzie często przebywamy, w pobliżu okien, furtek, ścieżek oraz w miejscach wypoczynku.
Film pokazuje jak dobrać i dobrze posadzić powojnik w ogrodzie oraz jak stworzyć mu warunki do dobrego wzrostu i pięknego kwitnienia przez wiele lat. Mowa jest w nim między innymi o wyborze stanowiska, nawadnianiu, odwadnianiu i nawożeniu.
W 1992 r. na terenie szkółki dr Szczepan Marczyński rozpoczął hodowlę i selekcję własnych odmian pnączy, zwłaszcza powojników (Clematis). W filmie hodowca opowiada o swoich ulubionych i najbardziej wartościowych odmianach.
Film informuje o prawidłowym przygotowaniu powojników do zimy. Szczepan Marczyński pokazuje jak zabezpieczyć rośliny przed mrozem, omawia także sposoby wstępnego, jesiennego cięcia powojników.
Szeroki asortyment pojemników i donic daje nam wiele możliwości aranżacji tarasów i balkonów. W filmie pokazano najpopularniejsze rodzaje pojemników jakie są dostepne na rynku oraz omówiono sposoby ich wykorzystania.
Czytaj więcej: Clematis i inne pnącza na balkonie - pojemniki
Pnącza idealnie nadają się do obsadzania tarasów, loggii czy balkonów. Szybko tworzą dekoracyjne, pionowe osłony i co ważne - zajmują niewiele miejsca. Rośliny możemy sadzić zarówno na początku sezonu wegetacji, jak i później, latem i jesienią.
Czytaj więcej: Clematis i inne pnącza na balkonie - sadzenie
Powojnik jesienny to najpóźniej kwitnący powojnik w naszej strefie klimatycznej. Jest to niezwykle dekoracyjna, silnie rosnąca i mało wymagająca roślina. Szczególnie warta uwagi jest odmiana 'Early Snow', która kwitnie wcześniej od gatunku.
Hortensja i przywarka japońska to bliskie kuzynki o podobnych wymaganiach i charakterze wzrostu. Te dekoracyjne pnącza są niezastąpione w cienistych ogrodach. Doskonale sprawdzają się zarówno jako rośliny pnące na ścianach czy pergolach, jak i rośliny okrywowe pod koronami drzew.
Czytaj więcej: Hortensja pnąca i przywarka japońska - królowe cienia
W filmie omówiono cięcie wiciokrzewów (Lonicera). Szczepan Marczyński pokazuje, które wiciokrzewy przyciąć, a których nie przycinać wczesną wiosną, aby rośliny pięknie kwitły i zdrowo wyglądały.
Strona 1 z 2
Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy
Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.
Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.