W uprawie roślin najważniejsza jest profilaktyka. Wybieramy tylko silne, zdrowe rośliny z dobrze wykształconym systemem korzeniowym. Należy je sadzić w miejscach odpowiednich dla ich wymagań względem gleby, nasłonecznienia, dostępności wody.
Rośliny rosnące w dobrych warunkach nie są narażone na stres i prawdopodobieństwo zachorowania lub zaatakowania przez szkodniki jest wielokrotnie mniejsze niż w w wypadku roślin słabych, zaniedbanych i uszkodzonych.
Najpoważniejszą chorobą powojników jest uwiąd, objawiający się więdnięciem i zamieraniem pojedynczych pędów lub całych części nadziemnych roślin, mimo że korzenie najczęściej pozostają zdrowe. Porażeniu najczęściej ulegają rośliny słabe, uszkodzone lub uprawiane w złych warunkach. Częściowo przeciwdziała wystąpieniu tej choroby kupowanie powojników tylko z pewnych źródeł, przeznaczenie do sadzenia tylko silnych roślin uprawianych uprzednio w pojemniku, głębokie ich sadzenie (co umożliwi ukorzenienie się pędów u podstawy) oraz zapewnienie im dobrego stanowiska. Przed sadzeniem i w czasie uprawy powinno się usuwać wszystkie martwe części powojników, zarówno pędy jak i liście. Chemicznie można przeciwdziałać i zwalczać tę chorobę podlewając rośliny 0,1% roztworem Switch, jeśli jest on zarejestrowany w danym kraju. Na jedną roślinę powinno się wylać 3-5 l roztworu i podobne traktowanie powtórzyć 2-3 krotnie co 10-14 dni.
Coraz groźniejszą chorobą powojników jest mączniak prawdziwy. Powoduje on powstawanie białego, mączystego nalotu na górnej stronie liści. Z czasem mogą pojawiać się czerwieniejące i brązowiejące plamy, które prowadzą do całkowitego zasychania liści. Poszczególne odmiany bardzo różnią się podatnością na tę chorobę. Szczególnie wrażliwe są odmiany z Grupy Texensis, ale atakowane są również odmiany wielkokwiatowe np. 'Romantica' i 'Jackmanii', czy te z Grupy Integrifolia jak np. 'Rooguchi'.
Rozwojowi tej choroby sprzyja temperatura powyżej 20oC. Mączniak prawdziwy atakuje zwłaszcza rośliny podsychające, uprawiane w miejscach zacisznych, półcienistych bez przewiewu. Mączniaka prawdziwego można zwalczać opryskując rośliny tuż po wykryciu pierwszych objawów którymś z zalecanych aktualnie preparatów, np. w 2002 roku były to: Rubigan 12 EC (stosując stężenie 0,03%), Saprol 190 EC (stosując stężenie 0,15%) czy Baycor 300 EC (stosując stężenie 0,2%). Jeśli preparaty te są zarejestrowane w danym kraju. Opryskiwanie należy powtórzyć 2-3 razy co 10 dni, zmieniając preparaty. Silnie porażone liście i pędy najlepiej jest wyciąć i spalić.
Szkodniki nie stanowią najczęściej problemu. Specyficzne szkodniki powojników nie występują, a szkodniki popularne w ogrodach, np. mszyce czy przędziorki, porażają powojniki rzadko. Jeśli się pojawią, zwalcza się je podobnie jak w innych uprawach. W przypadku przędziorków skuteczne może być częste spryskiwanie liści (zwłaszcza dolnej strony) zimną wodą. Uciążliwym szkodnikiem mogą być nornice, którym smakują korzenie powojników. Częściowym zabezpieczeniem przed ich uszkodzeniami może być owijanie bryły korzeniowej siatką drucianą lub grubą siatką plastikową o drobnych oczkach.
Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy
Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.
Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.