Clematis chiisanensis to wyjątkowo urodziwy i elegancki powojnik. Rośnie w Korei Południowej, na lądzie stałym i na przybrzeżnych wyspach (m. in. na Chejudõ). Jego nazwa gatunkowa pochodzi od Chiri-san, drugiej pod względem wysokości góry w Korei.
Właśnie stamtąd w 1913 roku zostały po raz pierwszy przywiezione nasiona tego powojnika. Można go znaleźć jedynie na trudno dostępnych trawiasto-leśnych zboczach górskich, gdzie wspina się na krzewy i drzewa na wysokość 3 metrów.
Zwisające, dzwonkowate kwiaty, osiągające 5 cm długości, rozwijają się pojedynczo lub po trzy. Zbudowane są z czterech mięsistych, głęboko żebrowanych działek kielicha (płatków korony nie ma), u nasady zaopatrzonych w ostrogi (podobnie jak u orlika – Aquilegia). Ich barwa jest zmienna: od jasnożółtej do czerwonej (mocną czerwień kwiatów można uzyskać, sadząc roślinę w miejscu bardzo dobrze i stale oświetlonym). Kwitnienie rozpoczyna się z początkiem maja na pędach zeszłorocznych i trwa przez całe lato na pędach tegorocznych; usuwanie więdnących kwiatów dobrze wpływa na obfitość kwitnienia. Puszyste, jedwabistozielonkawe, z czasem bielejące owocostany są atrakcyjne do późnej jesieni. Trójlistkowe, ciemnozielone, ząbkowane liście mają wyraziste użyłkowanie, a ich ogonki, podobnie jak młode pędy, są czerwone.
Clematis chiisanensis Fot. Jolanta Kochanowska |
Clemastis chiisanensis należy sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych, osłoniętych od wiatru, na podłożu dobrze zdrenowanym. Jego wzrost jest dość nieregularny, ale wystarczy kilka cięć korygujących (po zakończeniu kwitnienia!), aby pnącze stało się wyjątkowo dekoracyjne. Najlepiej prezentuje się w małych ogrodach, przy ażurowych podporach, na krzewach niewymagających cięcia i dużych, płaskich kamieniach. Bardzo dobrze nadaje się również do uprawy w pojemnikach.
Trudności w pozyskaniu materiału wyjściowego sprawiły, że uzyskano do tej pory tylko kilka odmian tego powojnika. Są to m.in.: delikatnie pachnące 'Korean Beauty' o kwiatach kremowych i białozielona 'Love Child', otrzymana w 1976 roku przez Thomasa Largerstroma z wyselekcjonowanych nasion, oraz żółta z czerwoną nasadą płatków 'Lemon Bells', zarejestrowana w Kanadzie w 1999 roku, i kasztanowa 'Monika'. Zarówno gatunek, jak i pochodzące od niego odmiany mogą stanowić wyszukane i piękne akcenty w naszym ogrodzie.
JOLANTA KOCHANOWSKA
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
www.biol.uni.wroc.pl
Artykuł w oryginale można przeczytać w piśmie "Ogród Wita" [pobierz artykuł]
Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy
Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.
Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.