Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Artykuły z pisma "Ogród Wita" Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

Za zgodą dyrekcji i autora zamieszczamy artykuły o pnączach z pisma "Ogród Wita" Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego (www.biol.uni.wroc.pl).

Słodko-gorzkie jagody

Kwiaty psianki słodkogórz przypominają kwiaty ziemniaka. Archiwum OBUWrPsiankę słodkogórz (Solanum dulcamara) z rodziny psiankowatych (Solanaceae) najczęściej można spotkać na brzegach wód oraz w wilgotnych zaroślach i lasach łęgowych. Ma postać półkrzewu dorastającego do 2 m wysokości.

Czytaj więcej: Słodko-gorzkie jagody

Dalekowschodnia piękność

Clematis chiisanensis 'Lemon Bells' Clematis chiisanensis to wyjątkowo urodziwy i elegancki powojnik. Rośnie w Korei Południowej, na lądzie stałym i na przybrzeżnych wyspach (m. in. na Chejudõ). Jego nazwa gatunkowa pochodzi od Chiri-san, drugiej pod względem wysokości góry w Korei.

Czytaj więcej: Dalekowschodnia piękność

Dama w cieniu

Czytaj więcej: Dama w cieniu

MALOWANE LIŚCIE - aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)

Liście aktinidii pstrolistnej. Fot. Hanna Grzeszczak-Nowak.Aktinidie mimo wyjątkowej urody i pożytku oraz łatwości w pozyskaniu młodych roślin są stosunkowo rzadko uprawianymi pnączami. Te spotykane w ogródkach przydomowych i na działkach to zwykle gatunki i odmiany użytkowe, wydające bardzo dużo smacznych owoców.

Czytaj więcej: MALOWANE LIŚCIE - aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)

Mało znane pnącza Starego Świata

Nasiona Cardiospermum halicacabum Archiwum OBUWrDiplocyclos palmatus należy do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Jest szeroko rozpowszechniony w pasie strefy tropikalnej, w Afryce – na południe od Sahary, na Madagaskarze, w Azji Południowo-Wschodniej, w Australii i Oceanii.

Czytaj więcej: Mało znane pnącza Starego Świata

Nie tylko chwast!

Kudzu - lek uzyskiwany z puerarii Fot. Jolanta KochanowskaPueraria łatkowata (Pueraria lobata) – zwana kudzu – należy do rodziny motylkowatych (Fabaceae). Rośnie w Azji, głównie w Chinach, i w Oceanii. W XIX wieku został zawleczony na inne kontynenty.

Czytaj więcej: Nie tylko chwast!

Ogrodowy grubas

Dyniowy krasnal Fot. Ryszard KamińskiJędrne i okrągłe owoce dyni mogą niektórym kojarzyć się z apetycznymi, kobiecymi kształtami… I słusznie! Ta pożywna roślina była uprawiana przez amerykańskich Indian już na długo przed Kolumbem, 4000 lat temu.

Czytaj więcej: Ogrodowy grubas

Pnącza z Dalekiego Wschodu

Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta)Przyroda Dalekiego Wschodu obfituje w ciekawe, oryginalne rośliny pnące. Wiele z nich może wspaniale upiększyć ogród i nadać mu styl. W Chinach, Japonii i Korei pnącza są od tysiącleci powszechnie spożywane, głównie ich owoce, ale też liście i młode pędy.

Czytaj więcej: Pnącza z Dalekiego Wschodu

Pogromca piegów

Ogórek siewny (Cucumis sativusOgórek siewny (Cucumis sativus) należy do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae) i najprawdopodobniej wywodzi się od dzikiego gatunku Cucumis hardwickii, rosnącego u podnóża Himalajów.

Czytaj więcej: Pogromca piegów

Zielone parawany

Bluszcz pospolity (Hedera helix)Pnącza są ważnym elementem w ogródkach, zwłaszcza małych miejskich, w których powierzchnia pozioma jest niewielka. Rośliny wspinające się mogą wykorzystać ścianę domu i stworzyć dużą połać zieleni.

Czytaj więcej: Zielone parawany

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.